Lúčanské travertíny

Okrem oddychu stráveného pri masáži, si v Lúčkach môžete užiť aj čarovnú prírodu. Lúčanské travertíny v liptovskej prírode sú vychýrenou turistickou lokalitou. Tento krásny prírodný výtvor bol zaradený do chránenej správy Tatranského národného parku už v roku 1975. Nachádza sa blízko lúčanských kúpeľov a patrí k nemu aj známy Lúčanský vodopád. Ich návšteva, vďaka svojej nenáročnosti, je vhodná aj s deťmi.

Charakteristika Lúčanských travertínov

Travertíny sa nachádzajú v severozápadnej časti obce Lúčky, v blízkosti známych lúčanských kúpeľov. Dajú sa veľmi ľahko nájsť, práve vďaka tomu, že tvoria prírodnú hranicu medzi obcou a kúpeľmi. Ich hrúbka môže dosahovať 40 až 50 m.

Lokalita bola vyhlásená za prírodnú pamiatku v roku 1975 so 4. stupňom ochrany. Je charakteristická zaujímavými travertínovými útvarmi a vývermi minerálnej vody s teplotou 17 – 33 °C.

Vznik Lúčanských travertínov

Lúčanský travertín vznikol usadením minerálov z vápennej vody a pohlcovaním rastlinných tiel, ktoré odumreli a ostali po nich v hornine malé dutinky dodávajúce travertínu charakteristický vzhľad. 

V travertíne môžeme nájsť striedanie tenkých a tmavých s hrubými a bledými vrstvami, ktoré naznačujú striedanie ročných období. 

V minulosti sa lúčanský travertín ťažil, avšak táto ťažba musela byť zastavená, z dôvodu možného narušenia toku podzemných vôd.

lúčanské travertíny

Časté otázky

Lúčanské Travertíny sa nachádzajú priamo v obci Lúčky.

Nie. Sú prírodnou pamiatkou.

Scroll to Top