Pamiatky a zaujímavosti v Lúčkach a ich okolí

Lúčky poskytujú okrem skvelej ponuky kúpeľných služieb aj nespočetne veľa zaujímavých miest v ich okolí. Čarovné okolité hory sú plné cyklotrás a turistických chodníkov. Pre kultúrnych nadšencov sa v okolí nachádzajú rezervácie architektúry, múzeá, historické kostoly a hrady. Tí, ktorí majú radi šport, môžu vyskúšať rafting na Váhu alebo vodné športy na Liptovskej Mare. Výber aktivít je len na vás. 

Kúpele Lúčky - Pitný prameň Valentína

Pamiatky 

O tom, v akom malebnom prostredí ležia kúpele Lúčky, svedčia aj prírodné pamiatky, ktoré majú celonárodný význam. Menej známe Lúčanské travertíny sú síce zatienené slávou Lúčanského vodopádu, ale určite by ste ich mali navštíviť. 

Lúčanské travertíny

Lúčanské travertíny sú skutočným prírodným bohatstvom. Nachádzajú sa v severozápadnej časti obce Lúčky. Staršie travertíny vytvárajú plošinatú vyvýšeninu a tiež mohutné zrázne skalné steny. Mladšie travertíny vyplňujú terajšie koryto potoka Lúčanka. Vytvárajú tu zaujímavé kaskády. Mnohé travertíny sú hrubé aj 40 až 50 m. Travertíny (skalné steny a vyvýšeniny) sú vytvorené sadrovcovo-zemitými kyselkami a tieto očarujúce výtvory prírody sa rozprestierajú na rozlohe 3,8 ha.

 • severozápadná časť obce Lúčky
 • v blízkosti kúpeľov

Lúčanský vodopád

Lúčanský vodopád je čarokrásny vodopád, ktorý sa navyše nachádza priamo v centre Lúčok. Je priam rozprávkový. Meria 13 metrov, tvoria ho kaskády. Voda steká po travertínových skalách a vytvára jazierko. Voda Lúčanského vodopádu pochádza z minerálnych prameňov. Má preto po celý rok veľmi príjemnú teplotu. Dokonca ani v zime vodopád nezamŕza. Od roku 1974 má tunajší vodopád plným právom štatút národnej pamiatky.

 • centrum kúpeľov

Turistické trasy

Pre turistov, ktorí obľubujú náročnejšie trasy a nevadí im stúpanie a pár reťazových pasáží, je vhodná turistická trasa na Veľký Choč. Tí, ktorých láka skôr história, by mali prejsť cez Kalameny na Liptovský hrad. 

Veľký Choč

Pre Chočské vrchy sú typické okružné výlety. V bezprostrednom okolí sa nachádza množstvo významných historických pamiatok, možností kúpania a všestranného športového vyžitia. Z turistickej stránky je jednou z najobľúbenejších túr výstup na Veľký Choč. 

Veľký Choč je so svojou výškou 1 611 m n. m. najvyšším vrchom Chočských vrchov. Pre svoj typický pyramídový tvar s členitými bralnatými stenami je považovaný za jeden z najkrajších vrcholov Slovenska. 

Výstup od obce Lúčky je dosť náročný. Prechádza smrekovými lesmi až do pása kosodreviny a v poslednej etape musia turisti zdolať aj pár menej náročných reťazových pasáží. Vrchol Veľkého Choča však za odmenu každému turistovi ponúka fascinujúci kruhový výhľad až na Babiu horu, Roháče či fatranské vrcholy.

 • vzdialenosť od  Lúčok 7,7 km po červenej značke 
 • strmý výstup z juhozápadu od obce Lúčky, nevhodný za zlého počasia, nebezpečenstvo šmyku
 • prevýšenie 1 037 m
 • trvanie cca 4 hod (jednosmerne)

Náučný chodník Kalameny – Liptovský hrad 

Trasa začína v obci Kalameny. História obce je úzko spätá s Liptovským hradom. V obci je Kostol sv. Petra a Pavla, pred ktorým stojí drevené súsošie Sv. Cyrila a Metoda. 

Ďalej pokračujeme Kalamenskou dolinou. Vytvoril ju potok Kalamenianka. Je dlhá 7 km. V ústí doliny pramení minerálny prameň, ľudovo označovaný ako medokýš, známy je však skôr pod názvom termálny prameň Kalameny. Je tu aj malé jazierko sprístupnené verejnosti. Voda je mineralizovaná a jej teplota dosahuje cca 33 stupňov Celzia. Jazierko nezamŕza ani v zimnom období a je využívané celoročne.

Ďalšou zastávkou na trase je Liptovský hrad. Hrad bol postavený predovšetkým na ochranu obchodnej cesty vedúcej z Liptova na Oravu. Mal strategickú polohu zabezpečujúcu optickú kontrolu celej Liptovskej kotliny. Bol to najvyššie položený kráľovský stredoveký hrad na Slovensku. 

Súčasná  archeologická expozícia v prírode na hrade je vysunutou expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku a vstup do areálu hradu je voľný. Areál hradu je národnou kultúrnou pamiatkou. O záchranu, ako aj starostlivosť zvyškov hradu, sa stará Občianske združenie Castrum Liptov.

 • Lokalita: Chočské vrchy, Liptovská kotlina
 • Zameranie chodníka: história, príroda, archeológia
 • Dĺžka trasy: 3,4 km 
 • Prevýšenie: 430 m
 • Čas prechodu: 2 hod
 • Náročnosť: stredne náročná trasa, v závere strmšie stúpanie a kovový rebrík
 • Počet zastávok: 5

Tipy na výlety

Pre každého aktívneho turistu a návštevníka kúpeľov Lúčok je prichystaná bohatá paleta možností. Plavba po Váhu a jazda bicyklom späť, oddych pri slovenskom liptovskom mori alebo mnohé adrenalínové športy priamo na hladine Liptovskej Mary. 

Rafting vo Váhu – Ružomberok

Zdolať rieku Váh v kvalitnom raftovom člne so skúseným inštruktorom je naozaj zážitok. Hladina rieky Váh je ako stvorená na obdivovanie prírody Liptova. Liptov z takejto perspektívy si vďaka kvalitnej výbave môžu vychutnať aj rodiny s deťmi. Skúsení inštruktori navyše veľmi dobre poznajú aj okolie a vedia o ňom krásne rozprávať. Výlet je tak vhodný pre aktívnych ľudí, ale aj pre tých, ktorí sa chcú jednoducho kochať krásou prírody.

 • vzdialenosť od Lúčok 14,6 km
 • späť nenáročná cyklotrasa
 • nutná rezervácia aspoň 1 deň vopred

Vodné športy na Liptovskej Mare

Okrem krásy vodnej hladiny Liptovská Mara ponúka aj zážitok viacerých adrenalínových športov. Za týmto účelom je potrebné navštíviť kemp na pláži Liptovskej Mary – Mara Fun. K dispozícii je jazda po Liptovskej Mare na rýchlom motorovom člne so skúseným kapitánom. Turisti môžu vyskúšať aj jazdu na vodných skútroch, wakeboarding či vodné lyžovanie. Úplnou novinkou a adrenalínovým zážitkom je flyboarding. Oddych ponúkajú komfortné vodné bicykle či kajaky. Obľúbený je stand up paddle.Tento šport je blízky novodobému surfingu a prišiel k nám až z ďalekých havajských ostrovov. Jeho najväčšou výhodou je, že ho môžete vykonávať aj na pokojnej hladine.  Najmenší sa zas vybláznia na lodičkách v bezpečí bazénov.

Časté otázky

Obec Lúčky ponúka turistické trasy na Veľký Choč, do Kalamien a na Liptovský hrad. 

Obec Lúčky je známa Lúčanskými travertínmi a Lúčanským vodopádom.

Nie, múzeum sa v obci Lúčky nenachádza, aj napriek jej zaujímavej histórii. O nej si prečítajte tu.

Scroll to Top