Turistické informácie o Lúčkach

Kúpele a obec Lúčky ponúkajú okrem bohatých možností kúpeľnej liečby aj rozmanitú prírodu a kultúrne bohatstvo. Nachádza sa tu množstvo historických pamiatok, kostolov a múzeí, ktoré určite stoja za návštevu.

Jedným z najlepších lákadiel je krása miestnej prírody aj kúpaliská v okolí Ružomberku aj Liptovského Mikuláša, ktorých je tu naozaj neúrekom. V okolí Lúčok tak môžete navštíviť rozprávkové doliny, vyjsť na samý vrch hory a kochať sa výhľadom, okúpať sa na prírodnom kúpalisku aj dopriať si rozmaznávanie v kúpeľoch. Výber je len na vás!

Tipy na výlety v Lúčkach

Lúčky a ich okolie ponúkajú bohaté možnosti výletov vďaka turistickým trasám a cyklotrasám v liptovskej prírode.

Kvačianska dolina

Táto rozprávková malebná dolina sa nachádza vo východnej časti Chočských vrchov a je jednou z najnavštevovanejších dolín na Slovensku.

Turistickou trasou vedie náučný chodník, ktorý návštevníkom poskytuje základné informácie a zaujímavosti o tejto doline.

Trasa trvá približne 2 hodiny od parkoviska v obci Kvačany a je nenáročná.

Prosiecka dolina

Liptovská príroda je známa mnohými krásnymi dolinami. Ďalšou z nich je Prosiecka dolina, ktorá je súčasťou trasy do Kvačianskej doliny.

Táto dolina je ľahko prístupná a netreba sa obávať náročnej trasy. Jej súčasťou je aj Náučný chodník Svoradov. Jednotlivé zastávky náučného chodníka postupne zoznámia návštevníkov doliny s rôznymi prírodnými krásami, ktorých dolina ukrýva neúrekom.    

Do doliny sa vstupuje „kamennou bránou“, ktorá sa nachádza približne 500 metrov od parkoviska v obci Prosiek.

Veľký Choč

Tento majestátny vrch je dominantou Chočských vrchov a je ho možné vidieť až zo Štrby či dolnej Oravy.

Návštevníci majú na výber zo štyroch trás po rôznych turistických chodníkoch. Môžu sa vybrať z obce Lúčky, z Likavky, z Valaskej Dubovej alebo z Dolného Kubína.

Trasa je vcelku náročná a dlhá, avšak výhľad stojí za všetku námahu. Tento vrch bol niekoľkokrát nominovaný na najkrajší vrch Slovenska a medzi turistami je veľmi obľúbený.

Podujatia obce Lúčky

Jedným z pravidelných podujatí v obci Lúčky, ktoré môžete zažiť každé dva roky, sú Dolnoliptovské folklórne slávnosti. Vďaka nim môžete okúsiť slovenskú kultúru. Medzi účinkujúcimi sa každoročne objavuje aj známy domáci folklórny súbor Lúčan. Program sa odohráva v krásnom prírodnom amfiteátri v strede prírody. Čítať viac

folklorny subor lucan

Služby pre návštevníkov 

Lúčky poskytujú svojim návštevníkom, okrem profesionálnych služieb v kúpeľníctve, aj rôzne iné. K dispozícií sú služby farmaceutické (lekárne s poradenstvom), kultúrno – náboženské (sväté omše a početné kostoly v okolí) a taktiež zábavné a oddychové (reštaurácie, bary, kaviarne a pod.). Čítať viac

Počasie v Lúčkach

Obec Lúčky je vďaka okolitým vrchom chránená pred vpádom studeného vzduchu zo severovýchodu. Okrsok, v ktorom sa obec nachádza, je označený za vlhký so studenou zimou, no napriek tomu sú maximálne zimné teploty pomerne vysoké.

Podľa švajčiarskej klasifikácie možno Lúčky zaradiť do klimatickoterapeutickej oblasti s mierne povzbudivou klímou, ktorá vplýva priaznivo na zdravie človeka.

Priemerná ročná teplota tu dosahuje 3 – 6 °C a typické sú slabé vetry, pričom bezvetrie býva v tejto oblasti zriedkavé.Počasie v Lúčkach na 10-15 dní nájdete na stránke hydrometeorologického ústavu.

Atrakcie v okolí

Splavovanie Váhu na pltiach

Drevené plte sú veľmi populárnou liptovskou atrakciou. Kapacita pltí je 12 osôb a cesta sa začína na Pltisku Bariérová. Dĺžka splavovaného úseku je 7 km a plavba trvá približne 50 – 75 minút. Slovný výklad a sprievodcu vám poskytnú úžasní pltníci, ktorí vedia rozprávať v niekoľkých jazykoch a vy si zatiaľ môžete užívať plavbu!

Vlkolínec

Táto najzachovalejšia rezervácia ľudovej architektúry na Slovensku je lákadlom pre turistov zo všetkých kútov sveta. Obec bola zapísaná do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 1993. Od Lúčok je vzdialená autom približne 30 minút.

Liptovský hrad Kalameny a hrad Likava

Oblasť Liptova je populárna najmä vďaka svojej dlhej a bohatej histórii. Nachádza sa tu mnoho hradov, ktoré sa datujú do 12. storočia, no napriek tomu sú v celkom zachovalom stave.

Najbližšie pri obci Lúčky sa nachádzajú: Liptovský hrad Kalameny a hrad Likava.

Liptovský hrad, ktorý bol zničený Matejom Korvínom ešte v 15. storočí, bol najvyššie položeným hradom na Slovensku. Vypína sa nad obcami Kalameny a Bukovina a poskytuje krásny výhľad na celý Liptov. Výstup na hrad trvá približne 2 hodiny a náročnosť trasy je priemerná.

Hrad Likava bol vybudovaný v 14. storočí a slúžil ako strážny hrad. V súčasnosti je najväčším hradom na Liptove.

Výstup na hrad je mierne náročný, ale nie dlhý.

Časté otázky

Nie, priamo v obci Lúčky sa nenachádza turisticko informačná kancelária.

Áno, bazény sa nachádzajú v Aqua-Vital Parku.

Obec Lúčky navštívte z viacerých dôvodov. Nachádzajú sa tu kúpele Lúčky, k dispozícií je Aqua – Vital park – komplex s bazénmi a wellness, lyžiarske strediská na okolí. Okrem iného je tu množstvo príležitostí na výlety do prírody, kultúrne pamiatky a jaskyne.

Scroll to Top